روستاتیش logo 2

پروژه آموزش مجازی دختران بازمانده از تحصیل روستای تاجمیر

آیا تا به حال اسم روستای تاجمیر را شنیده اید؟ روستای تاجمیر یکی از روستاهای نزدیک شهرستان سربیشه خراسان جنوبی است. جایی میان دشت و کویرهای فراخ خراسان جنوبی. در این روستا زنان و دختران تاجمیری عروسکهای زیبایی درست می‌کنند که پر از مهر و حس هستند. دوتوک‌های تاجمیر همدم زنان و دخترکان روستا شده است.
تعدادی از خانم‌ها و دختران روستا این عروسکها را می‌سازند.
سال 1384 پروژه بین المللی ترسیب کربن با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل در حوزه آبخیر حسین آباد شهرستان سربیشه خراسان جنوبی اجرا شد. یکی از اهداف این پروژه بهبود وضعیت زندگی اقتصادی، اجتماعی مردم روستا بود تا با کمتر شدن وابستگی معیشتی به منابع ملی پوشش گیاهی مناطقی که از بین رفته بود، احیا شود.
یکی از اقداماتی که در این طرح در نظر گرفته شد احیای عروسکهای محلی بود که توسط تیم آوای طبیعت پایدار اتفاق افتاد. در حال حاضر پس از گذشت چند سال از این پروژه، فروش عروسکها به بهتر شدن زندگی و معیشت زنان و دختران روستایی کمک بزرگی شده است. ولی یکی از مشکلاتی که در حال حاضر، دختران تاجمیری دارند، نبود مدرسه متوسطه در روستاست. دختران هنرمند و پرتلاش تاجمیری فقط تا ابتدایی درس خوانند و به دلیل مشکلات و تعصبات فرهنگی اجازه ادامه تحصیل در سربیشه را ندارند. برای همین همه دختران تاجمیری تا کلاس پنجم و ششم بیشتر درس نخواندند. دختران تاجمیری حالا دلشان می خواهد بتوانند به مدرسه برگردند و ادامه تحصیل دهند و نمی خواهند که دختران و خواهران کوچکشان محروم از تحصیل شوند و به رویاهایشان پشت کنند. خیلی از دختران دلشان می‌خواهد ادامه تحصیل دهند و دانشگاه بروند و زندگی‌شان را خودشان بسازند. به پیشنهاد تیم روستاتیش قرار شد حالا که دختران نمی‌توانند به مدرسه بروند، مدرسه را به خانه‌ها و روستایشان ببریم، با تلفیق روش آموزش از راه دور و آنلاین. خوشبحتانه چند وقتی است که اینترنت به روستای تاجمیر آماده است.
برای آموزش دختران بازمانده از تحصیل طی هماهنگی صورت گرفته از جانب تیم روستاتیش با اداره آموزش پرورش شهرستان سربیشه مقرر شد 21 نفر از دختران به صورت داوطلب آزاد برای ادامه تحصیل نامنویسی کنند بدین صورت که پکیج آموزش آنلاین شامل ویدئو پروژکتور، تبلت و لپ تاپ، اسپیکر، دوربین و مودم توسط روستاتیش تهیه و در مدرسه روستا نصب شود و طی برنامه ریزی مشخص دختران در شیفت عصر در مدرسه حاضر شده و با دی وی دی‌های آموزشی درس ها را آموزش ببینند و از سوی دیگر با کمک راهبران آموزشی که از راه دور و به صورت مجازی آنها را هدایت می‌کنند دروس را پیش برده، رفع اشکال نمایند و پس از پایان سال تحصیلی در امتحانات خردادماه در شهرستان سربیشه به صورت داوطلب آزاد شرکت نمایند.
همه این اتفاقات خوب، از طریق فروش آنلاین محصولات تاجمیر که شامل کلی عروسک، رودوزی‌های سنتی و منگوله بافی می شود، انجام خواهد شد، آنهم با همراهی شما دوستان خوب.
در این پروژه 30 درصد از سود فروش عروسکها به آموزش آنلاین دختران روستای تاجمیر اختصاص پیدا خواهد کرد.

روستای تاجمیر به روایت تصویر

خانه عروسک روستای تاجمیر
عروسک دوتوک
عروسک قنداقی
قبل
بعد

منو اصلی

جانم بفرمایید