روستاتیش logo 2

پروژه مرمت و احیا قنات روستای زیارتگاه

«گوجینو» اسم گروه ماست، نامی برگرفته از یک نوع بافت حصیری که مختص منطقه و روستای ماست. ما، گروه گوجینو را سال ۹3 با شش نفر عضو در روستای شفیع‌آباد تشکیل دادیم و شروع به فعالیت در حوزه صنایع دستی کردیم؛ پته دوزی و بافت حصیر. بعد آن صندوقی تشکیل دادیم و هر عضو 20 هزار تومان حق عضویت پرداخت کرد.
با این مبلغ، مواد اولیه و نخ خریدیم و شروع به کار کردیم. از طرفی حصیرهایی را که مادرهای‌مان تولید کرده بودند، در کنار محصولات‌مان فروختیم. هنگامی که زنان روستا موفقیت ما را دیدند، کم‌کم به جمع ما پیوستند و تعداد اعضای گروه شش نفره‌ ما بیشتر و بیشتر شد.
حیات شفیع آباد و معیشت مردم آن وابسته به کشاورزی و حیات قنات‌هاست. پس ما تصمیم گرفتیم ۱۵درصد از کل فروش محصولاتمان را به مرمت و احیای قنات‌های منطقه اختصاص دهیم.
گوجینو با تسهیلگری هفت نفر از بچه‌های گروه، که در این زمینه آموزش دیده بودند، به روستاهای دیگر رفتند و زنان روستاهای دیگر را هم عضو گروه کردند. حالا ۱۴۰ نفر از پنج روستا و یک منطقه شهری در کرمان عضو گروه ما هستند که علاوه بر کار صنایع دستی در زمینه مواد غذایی هم فعالیت می‌کنند. فعالیت ما محدود به این مورد خاص نبود. ما مستندهایی درباره سختی‌ها و موفقیت‌های گروهمان ساختیم. آن را برای اهالی روستاها پخش کردیم و حمایت دیگر اهالی و به خصوص مردان را گرفتیم.
کار دیگر زنان روستای ما، چیدن درختان گز است. ما با کمک تسهیلگران محلی گروهی برای آموزش زنان گزچین تشکیل دادیم.
این گروه به زنان آموزش می‌داد که چگونه هم درآمد بیشتری داشته باشند و هم آسیب کمتری به درختان گز بزنند.

احیای قنات‌ها
ما تا اینجای کار خوب پیش رفته‌ایم. با 15 درصد از کل فروشمان به سه قنات کمک مالی کرد‌ه‌ایم و یک دستگاه موتور برق و بالابر خریده‌ایم. این بالابر و موتور برقی سرعت کار را بالا برده. تا قبل این مردم باید با چرخ دستی قنات را لایروبی می‌کردند و چون گرمای هوا طاقت‌فرساست، سرعت کار پایین بود. اما حالا سرعت کار بالا رفته و کارها سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود.
الان چند روستای دیگر هم به جمع ما اضافه شده‌اند؛ زیارتگاه، ملک‌آباد، مهدی‌آباد و سه محل در حاشیه شهر که اهالی آنها به دلیل مشکلات قنات‌ها مجبور شده‌اند در حاشیه شهر زندگی کنند.
30 میلیون تومان برای قنات روستای زیارتگاه لازم است و گروه ما می‌خواهد 13 میلیون تومان آن را پرداخت کند تا آب قنات دوباره به روستا برگردد.
در جایی که ما هستیم، قنات به معنای حیات است. زندگی و کشاورزی همه به قنات‌ها وابسته است. اما هم به دلیل خشکسالی و هم کم‌توجهی مردم، قنات‌ها در معرض نابودی و خشکی‌اند. قنات‌ها باید هر سال لایروبی شوند و این کار هزینه‌بر است. مدت‌ها بود مردم منطقه توجهی به حفظ قنات‌ها نداشتند اما گروه ما که کارش را شروع کرد،‌ بقیه هم حساس شدند. حالا مردم ما در پی راهی‌اند که آب قنات هدر ‌نرود، چه محصولی بکارند که آب کمتری بخواهد، چگونه زمین را آبیاری کنند و چه فصل‌هایی قنات را لایه‌روبی کنند.
گروه ما در حال آموزش و آگاهی دادن به مردم است تا بذرهای بومی را احیا کنند و محصولاتی بکارند که آب کمتری می‌خواهد. جز این هر کشاورز سالانه مبلغی برای نگهداری از قنات کنار می‌گذارد و این یعنی خودیاری مردم.

روستای شفیع آباد به روایت تصویر

بافته دستها

منو اصلی

جانم بفرمایید