راه‌حل‌هایی سبز برای آینده‌ای سبزتر!

راه حل سبز برای آینده سبز تر

امروزه، یکی از مهم‌ترین مسائلی که با آن رو به رو هستیم، شرایط نا‌به‌سامان محیط‌زیست است. بحران‌هایی همچون گرمایش زمین، بالا آمدن سطح آب دریاها، وقوع سیلاب‌ها، آتش‌سوزی جنگل‌ها و روبه‌اتمام بودن منابع طبیعی، همگی حاکی از این هستند که در چندین سال اخیر، آن طور که باید، در حفظ و بهره‌برداری صحیح از طبیعت سنجیده عمل نکرده‌ایم. بدیهی است اگر بگوییم هرگونه اخلال در چرخۀ طبیعت، زندگی هر یک از ما را به شکل مستقیم بر هم می‌ریزد؛ بنابراین، سؤالی که به وجود می‌آید این است: چگونه می‌توانیم نقشی در نجات و حفاظت از محیط‌زیست ایفا کنیم؟

حفاظت از محیط‌زیست، یک مسئولیت اجتماعی است. این مسئولیت نه تنها در برابر دیگر افراد، بلکه در برابر نسل‌های پس از ما نیز جاری است. ما به عنوان ساکنین این کرۀ آبی، موظفیم که در حفظ و انتقال آن به نسل‌های پس از خود کوشا باشیم. اگرچه حفاظت از محیط‌زیست، ممکن است کار سختی به نظر بیاید، اما داشتنِ یک سبک زندگی دوستدار طبیعت، ساده‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. شما با چند تغییر کوچک در سبک زندگی خود، می‌توانید از محیط‌زیست محافظت کرده و در عین حال، زندگی سالم‌تری برای خود نیز ایجاد کنید.

ما در این مقاله، دربارۀ نقش افراد و شرکت‌ها در حفاظت از محیط‌زیست گفته و راهکارهایی برای اتخاذ یک سبک زندگی دوستدار طبیعت ارائه داده‌ایم. با ما همراه باشید.

آینده سبز

حفاظت از محیط‌زیست و یک مسئولیت اجتماعی

از دیرباز تا به امروز، طبیعت زیربنای اقتصادی جوامع بوده است. جنگل‌ها، رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها، خاک‌، غذایی که می‌خوریم، هوایی که تنفس می‌کنیم، آبی که می‌نوشیم و یا محصولات خود را با آن آبیاری می‌کنیم، همگی توسط طبیعت فراهم می‌شود. این دارایی ارزشمند که «سرمایۀ طبیعی» خطاب می‌شود، ارزش آن‌چنانی دارد که به طور تقریبی معادل با 125 تریلیون دلار است.

در طول صدسال اخیر، با بهره‌برداری نادرست از منابع و مصرف‌گرایی جوامع، هزینۀ اجتماعی و اقتصادی هنگفتی برای خود ایجاد کرده‌ایم. ما بدونِ درنظرگرفتن اهمیت طبیعت، با سبک زندگی نادرست و تصمیمات اشتباه خود، آسیب‌هایی به محیط‌زیست زده‌ایم که اگر هرچه سریع‌تر جلوی آن را نگیریم، با بحران‌های شدید و جبران‌ناپذیری روبه‌رو می‌شویم.

از آن جایی که هر یک از ما از طبیعت استفاده و نفع می‌بریم، به همان اندازه موظف هستیم که در حفاظت از آن، نقشی ایفا کنیم. ما نه‌تنها در برابر دیگر ساکنان این کره، بلکه در برابر نسل‌های آینده نیز مسئولیم؛ بنابراین حالا وقتی است که همۀ ما، از جمله مردم، شرکت‌ها و دولت‌ها، در پی این باشیم که محیط‌زیست را نجات داده و مسئولیت خود را به عمل برسانیم.

 

نقش شرکت‌ها در حفاظت از محیط‌زیست

پیش از این، تصور بر این بود که طبیعت، قربانی ضروری و آسیب‌های وارده به محیط‌زیست، هزینۀ الزامی برای تولیدات است. این تفکر که حالا از اساس رد شده، نشان می‌دهد که شرکت‌ها نه‌تنها نمی‌توانند به بهانۀ تولید به محیط‌زیست آسیب بزنند، بلکه موظف هستند تا در نجات و حفاظت از طبیعت نیز کوشا باشند. شرکت‌ها به سبب تأثیر بسیاری که بر جامعه دارند، چه بر کارکنان و چه بر مشتریان خود، اتفاقاً مسئولیت بسیاری در ایجاد و تبلیغ یک سبک زندگی دوستدار طبیعت عهده‌دار هستند.

حجم زیادی از پسماند‌ها تولیدشده، مربوط به شرکت‌ها است. متأسفانه بسیاری از شرکت‌ها، پسماند‌های خود را مدیریت نکرده و اغلب از محصولات تجزیه‌ناپذیری همچون پلاستیک استفاده می‌کنند. شرکت‌ها می‌توانند با تدابیر صحیح، سیاست‌های خود را مطابق با محیط‌زیست تعیین و اعمال کنند و نقش خود در حفاظت از محیط‌زیست را ایفا نمایند.

خوشبختانه در 5 سال اخیر، با افزایش آگاهی دربارۀ شرایط زیست‌محیطی و مسئولیت‌پذیری افراد در حفاظت از محیط‌زیست، اقبال از محصولات دوستدار طبیعت توسط شرکت‌ها، با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. امروز شرکت‌های بسیاری هستند که خود را در برابر طبیعت مسئول می‌دانند و در تلاش‌اند تا کم‌ترین میزان آسیب به محیط‌زیست را ایجاد کنند. این شرکت‌ها نه‌تنها پسماند‌های خود را مدیریت کرده، بلکه با استفاده از محصولات دوستدار محیط‌زیست و هدیه آن‌ها به کارکنان و مشتریان خود، به نوعی در تبلیغ یک زندگی دوستدار محیط‌زیست، تلاش می‌کنند.

هدیۀ سازمانی «گنجشک» که در بسته‌بندی آن از هیچ پلاستیکی استفاده نشده و هدیه‌ای کاملاً دوستدار محیط‌زیست فراهم کرده است.
هدیۀ سازمانی «گنجشک» که در بسته‌بندی آن از هیچ پلاستیکی استفاده نشده و هدیه‌ای کاملاً دوستدار محیط‌زیست فراهم کرده است.

راهکارهایی برای ایجاد یک سبک زندگی دوستدار محیط‌زیست

همان‌طور که گفتیم، همه ما می‌توانیم با چند تغییر کوچک اما مهم، تأثیر بسزایی بر محیط‌زیست و حفاظت از آن بگذاریم. تنها کافی است که برخی از عادات غلط خود را اصلاح کنیم و متناسب با دغدغه‌های زیست‌محیطی تصمیم بگیریم. بدین وسیله، هم شرایط بهتری را برای طبیعت ایجاد و هم زندگی سالم‌تری را برای خود فراهم کرده‌ایم. در ادامه، برخی از این راهکارها را نام برده‌ایم.

 

1.    پسماندهای خود را مدیریت کنید.

هر ساله، بیش از 8 میلیون تن پلاستیک در اقیانوس‌ها ریخته می‌شود. کارشناسان تخمین می‌زنند که تا سال 2050 زباله‌های پلاستیکی بیشتر از ماهی‌ها خواهد بود. این مواد نه‌تنها جان میلیون‌ها موجودات آبزی را در خطر قرار می‌دهد، بلکه موجب ایجاد اخلال در چرخه طبیعت نیز می‌شود. اقلامی که روزانه استفاده می‌شود، مانند کیسه‌های پلاستیکی، لیوان‌های یکبار مصرف، نی و بطری‌های پلاستیکی، همگی به این مشکل کمک می‌کنند.

شاید تصور کنید که مدیریت پسماند‌ها، وظیفۀ شرکت‌های بزرگ است. اگرچه شرکت‌ها در تولید پسماند نقش بسیاری دارند، اما همۀ ما می‌توانیم با تلاش فعالانه برای کاهش ضایعات در زندگی شخصی و روزمره‌مان، سهم خود را در حفاظت از محیط‌زیست، به انجام برسانیم.

 

2.    از جایگزین‌های محصولات پلاستیکی استفاده کنید.

طبق آماری که سال 2020 محاسبه شده، یک نفر، به طور متوسط ​​تقریباً 84 کیلوگرم پلاستیک را در سال دور می اندازد. از آن جایی که پلاستیک، در دستۀ مواد تجزیه‌ناپذیر قرار می‌گیرد، این اقلام معمولا در دریاها دفن می‌شوند. این اتفاق جدا از آنکه حیات وحش آبزی‌ها را با خطرات جدی روبه‌رو می‌کند، به‌تدریج موجب آلوده‌شدن آب‌ها نیز می‌شود.

استفاده از جایگزین‌های اقلام پلاستیکی، به کاهش زباله‌های پلاستیکی کمک می‌کند. یک راه عالی برای کاهش زباله‌های پلاستیکی، استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای برای خرید است. شما با استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای، کمتر به کیسه‌های پلاستیکی متکی می‌شوید.

آینده سبز

3.    درخت بکارید

طبق گزارش کمیسیون اروپا، در سطح جهان، جنگل‌های بارانی با نرخی حدود 13 میلیون هکتار در سال، در حال نابودی هستند. با کاشت درختان و سایر گیاهان، می‌توانید به طبیعت کمک کنید تا از این بجران ویرانگر نجات پیدا کند. درختان با جذب و ذخیره دی اکسید کربن از جو، به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک شایانی می‌کنند. آن‌ها همچنین از فرسایش خاک جلوگیری کرده و در کنار گیاهان دیگر، تقریباً نیمی از انتشار کربن را جذب می‌کنند.

آینده سبز

4.    از کسب‌وکارهای کوچک و محلی حمایت کنید

اغلب کارخانه‌ها وابسته به سوخت‌های فسیلی هستند. این کارخانه‌ها با استفاده از چنین سوخت‌هایی، نقش قابل‌توجهی در آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر زمین دارند. یکی از راهکارهای نجات طبیعت، حمایت از کسب‌وکارهای محلی است. این کسب‌وکارها، برخلاف کارخانه متکی بر سوخت‌های فسیلی نیستند و معمولاً مواد اولیۀ خود را از مواد طبیعی فراهم می‌کنند. شما با حمایت از این کسب‌وکارها و استفاده از محصولات‌شان، موجب استفادۀ کم‌تر کارخانه‌ها از سوخت‌های فسیلی می‌شوید.

آینده سبز
«سبد ترکه‌بافی» که در ابعاد و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شود. این سبد‌ها محصول هنرمندان بومی مناطق مختلف، از جمله خوزستان و خراسان جنوبی است. سبدهای ترکه‌بافی از مواد اولیۀ کاملاً طبیعی همچون ترکۀ چوب درختان بادام کوهی، ارغوان و بید ساخته می‌شوند.

5.    ایجادِ آگاهی کنید

ممکن است بسیاری از مردم، همچنان از بحران‌های زیست‌محیطی و اهمیت حفاظت از محیط‌زیست مطلع نباشند. یکی از راهکارهایی که می‌توانید به وسیلۀ آن نقش بیشتری در نجات طبیعت ایفا کنید، آگاه‌کردن دیگران از این موضوع است. شما می‌توانید به دوستان و آشنایان خود اهمیت حفاظت از محیط‌زیست را گوشزد کنید و با ارائۀ اطلاعات در این زمینه، آن‌ها را به کسب یک زندگی دوستدار محیط‌زیست ترغیب نمایید.

از طرفی دیگر، شرکت‌ها می‌توانند به واسطۀ هدایایی که به مشتریان و یا کارکنان خود اهدا می‌کنند، سبک زندگی دوستدار محیط‌زیست را تبلیغ کرده و افراد بیشتری را به محافظت از محیط‌زیست دعوت نمایند. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، شرکت‌ها موقعیت بسیار خوبی برای فرهنگ‌سازی و تبلیغِ راه درست دارند.

هدیه خوشامدگویی بهار
«هدیۀ خوش‌آمدگویی بهار» که با بسته‌بندی دوستدار محیط‌زیست و استفاده از جعبۀ حصیری به جای جعبۀ پلاستیکی، هدیه‌ای ارزشمند، زیبا و مطابق با دغدغه‌های زیست‌محیطی است. شرکت‌ها با اهدای این هدیه به کارکنان خود، نشان می‌دهند که چه قدر به طبیعت توجه دارند و همین‌طور سبک زندگی دوستدار محیط‌زیست را بین کارکنانشان تبلیغ می‌کنند.

نتیجه‌گیری

همۀ ما به اندازه خود، در حفاظت از محیط‌زیست و تأمین یک آیندۀ پایدار نقشی داریم؛ بنابراین لازم است برای اینکه مسئولیت خود را به درستی اجرا کنیم، تغییراتی در عادات و سبک زندگی خود ایجاد نماییم. ما در روستاتیش نیز خود را در برابر طبیعت مسئول می‌دانیم. محصولاتی که ما ارائه می‌دهیم، همگی مطابق با دغدغه‌های زیست‌محیطی است؛ چراکه ما به خوبی متوجهیم سهل‌انگاری در برابر بحران‌های زیست‌محیطی، می‌توان چه خطراتی را به همراه داشته باشد. تمام تلاش ما این است که فرهنگ دوستداری طبیعت را جا انداخته و افراد و شرکت‌هایی که می‌خواهند نقشی در حفاظ از محیط‌زیست ایفا کنند را، با محصولات خود یاری کنیم.

شما می‌توانید از طریق سایت روستاتیش، محصولات، از جمله بسته‌های هدیه را مشاهده کنید.

منابع

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    منو اصلی