روستاتیش logo 2

پروژه روستای قلعه قافه بالا

داستان ما از سال 92 شروع شد، همزمان با شروع پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی.
پروژه‌ای که به‌صورت مشترک توسط برنامه عمران ملل متحد (UNDP) و سازمان جنگل‏ها، مراتع و آبخیزداری کشور به مدت پنج سال (92 تا 98) به اجرا درآمد. سطح پروژه 120 هکتار است و هدفش این است که در یک برنامه پنج‌ ساله با بهبود وضعیت اقتصادی مردم سه استان ‌گلستان، مازندران و گیلان (استان‌های شمالی کشور) از تخریب جنگل‌های هیرکانی جلوگیری کند. روستای «قلعه قافه بالا» یکی از روستاهای هدف این پروژه است.
ما در طول اجرای پروژه با همراهی تسهیل‌گران انجمن بوم‌پژوهان یاد گرفتیم با «احیای صنایع دستی سنتی» روستا از جنگل‌های هیرکانی محافظت کنیم. ما، تعدادی از دختران و زنان روستای قلعه قافه بالا با احیای پارچه‌بافی و عروسک‌های بومی، گروهی را تشکیل دادیم به نام «ابریشم، گنجینه پنهان»‌. در سال ۹۶ یک کارگاه صنایع دستی (تولید گروهی) و در سال ۹۷ یك اقامتگاه بوم‌گردی به نام «تيلاق» را افتتاح کردیم.
هدف ما ایجاد يك معیشت همسو با طبيعت و حفظ و حمایت از جنگل‌های هیرکانی است. برای همین ما صندوقی را در روستا جهت حمایت و حفظ جنگل‌های هیرکانی درست کرده‌ایم و بخشی از درآمدمان را به این صندوق واریز می‌کنیم.
ما تصمیم داریم پول صندوق را صرف کاشت و حصارکشی نهال و خرید علوفه برای حفظ و احیای جنگل کنیم. در حال حاضر سود فروش صنایع دستی ما صرف پروژه «خرید علوفه برای دامداران» می‌شود. در ماه‌های شهریور و مهر که مرتع‌های اطراف روستا علف مناسب برای چرا دام ندارند، دامداران با گله‌های کوچک مجبورند گوسفندان خود را به جنگل ببرند. گوسفندان با خوردن سرشاخه‌های جوان درخت‌ها باعث تخریب و از بین رفتن جنگل می‌شوند. ما با خرید و تامین علوفه مورد نیاز برای دامدارانی که توانایی مالی بالایی ندارند، طی این دو ماه از جنگل‌های منطقه حافظت می‌کنیم.
علاوه بر این، گروه ابریشم توانسته بخش قابل توجهی از صنایع دستی فراموش شده منطقه نظیر ابریشم‌بافی، ریشه‌بافی، نمد‌مالی و عروسک بومی (عاروس) را در کارگاه صنایع دستی تولید و عرضه کند.
شما هم می‌توانید با خرید این عروسک‌ها، از جنگل‌های هیرکانی حمایت و حفاظت کنید.

روستای قلعه قافه به روایت تصویر

قلعه قاف در زمستان
الهی صاحب این گل زنده باشد
بازی نور با پرده
تیلاق؛اقامتگاه زنان قلعه قاف
قبل
بعد

منو اصلی

جانم بفرمایید