محصولات دوستدار محیط زیست؛ خریدهای آگاهانه زیست محیطی

خریدهای اگاهانه زیست محیطی

محصولات دوستدار محیط زیست؛ خریدهای آگاهانه زیست محیطی

خرید آگاهانه و انتخاب محصولات دوستدار محیط زیست، یکی از مهمترین موضوعات مطرح در جهانِ امروز است. مردم سراسر جهان، با آگاهی از شرایط زیست محیطی و بحران‌هایی که با آن مواجه است، خود را مسئول می‌دانند تا به نحوی جلوی نابودی طبیعت را بگیرند؛ چراکه اخلال در نظم طبیعت، زندگی نه‌تنها ما، بلکه نسل‌های پس از ما را نیز دچار مشکلات عدیدهای می‌کند. حفاظت از محیط زیست بیش از آنکه یک حرکت و عمل نمادین باشد، یک مسئولیت اجتماعی است؛ مسئولیتی که هر یک از ما در برابر دیگر افراد و نسل‌های پس از خود نیز داریم. یکی از را ه‌های اجرای این مسئولیت، خرید آگاهانه و مطابق با دغدغه‌های محیط زیستی است. ما در این مقاله، اهمیت این موضوع، مزایای آن و محصولات دوستدار محیط زیست را موردتوجه قرار داد هایم تا شما را در ایجاد یک سبک زندگی دوستدار محیط زیست، یاری کنیم. با ما همراه باشید.

چرا باید در خرید محصولات آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم؟

همۀ ما می‌دانیم که جهان ما امروزه، از لحاظ منابع طبیعی با بحران‌های شدیدی مواجه است. استفادۀ نادرست و بی‌رویه از این منابع در طول چند صد سال اخیر، موجب شده است که ما امروز با بحران‌هایی همچون آلودگی‌ها زیست‌محیطی و کمبود منابع طبیعی مواجه شویم. مواردی که هر یک می‌توانند زندگی ما را به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم دچار مشکلاتی کنند که جبران‌ناپذیر و دشوار هستند.

موضوعی که بیش از هر چیز باعث می‌شود به محیط زیست و نجات آن توجه مضاعفی نشان دهیم، مسئلۀ روبه‌اتمام بودن منابع طبیعی است. این در صورتی است که اگرچه از حجم این منابع، روزبه‌روز کاسته می‌شود، اما از طرفی دیگر، جمعیت ساکن بر کرۀ زمین روزبه‌روز در حال افزایش است.

بر اساس آمار و میانگین‌های تخریبی، احتمال می‌رود که جمعیت جهان تا سال 2050 به 9.8 میلیار نفر برسد. اگر این پیش‌بینی صحیح باشد و از طرفی دیگر، سبک زندگی عموم مردم، به شکل امروزی‌اش باقی بماند، معادل تقریباً سه سیاره برای تأمین منابع طبیعی مورد نیاز، ضروری است. این در صورتی است که ما واقف هستیم تامین چنین حجمی از منابع غیرممکن است.

بنابراین، برای نجات خود، کرۀ زمین و زندگیِ نسل‌های بعدی، یکی از تدابیری که می‌توانیم در نظر بگیریم، این است که سبک زندگی خود را با شرایط زیست‌محیطی وفق داده و به طور آگاهانه‌تری تصمیم بگیریم. یکی از مواردی که می‌بایست دربارۀ آن آگاهانه‌تر عمل کنیم، این است که محصولاتی که خریداری می‌کنیم، دوستدار محیط زیست هستند یا خیر.

خرید آگاهانه چیست؟

خرید آگاهانه یعنی تصمیم‌گیری دربارۀ رفع نیاز‌های شخصی، به گونه‌ای که برای محیط زیست خطرآفرین نباشد. به عبارتی دیگر، خرید آگاهانه، به خریدی گفته می‌شود که جدا از منافع شخصی، منافع اجتماعی و زیست‌محیطی را نیز در بر می‌گیرد.

با توجه به توضیحاتی که پیش از این ارائه دادیم، همۀ ما در جلوگیری از نابودی محیط زیست و حفاظت از آن، مسئول هستیم. تنها راهی که می‌توانیم نقش خود را، چه در قالب اشخاص حقیقی و چه از منظر شرکت‌ها، ایفا کنیم، این است که سبک زندگی و نوع رویکرد در تصمیم‌گیری خود را اصلاح نماییم. یکی از مصادیق این هدف، خرید آگاهانه است.

مزایای خرید آگاهانه چیست؟

خرید آگاهانه و متناسب با دغدغه‌های زیست‌محیطی، جدا از آنکه یک مسئولیت اجتماعی است، مزایایی دارد که می‌توان در زندگی شخصی شما تغییرات مثبت و قابل‌توجهی ایجاد کند. در ادامه مواردی از این مزایا را ذکر کرده‌ایم.

بهبود سلامت فردی

زندگی متناسب با محیط زیست و دوستدار طبیعت، به این معنا است که از محصولاتی استفاده می‌شود که فاقد هرگونه مواد شیمیاییِ سمی هستند. شما با استفاده از چنین محصولاتی، در معرض مواد مضر قرار نمی‌گیرید و احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان، آسم و سایر بیماری‌های تنفسی را کاهش داده‌اید.

محصولات دوستدار محیط زیست
«عسل بهاره زیرفون گرماندیدۀ عقیل» روستاتیش، محصولی از سیاه رودبار و جنگل‌های سرخدار است که به دور از هرگونه استفاده از مواد شیمیایی، به شکل طبیعی و ارگانیک تولید شده است.

صرف هزینۀ کمتر بر قبوض انرژی

بخش عمده‌ای از هزینه‌هایی که ماهانه متقبل می‌شویم، بر سر قبوض انرژی است. همان‌طور که می‌دانید، پالایشگاه‌هایی که وظیفه تولید چنین نیروهایی را دارند، طبیعت را به شکل قابل‌توجهی آلوده می‌کنند. شما می‌توانید با خرید وسایل روشنایی، گرمایشی و سرمایشی کم‌مصرف، هم میزان مصرف انرژی‌تان را پایین بیاورید و هم ماهانه مبلغ کمتری بابت این قبض آن‌ها پرداخت کنید.

پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی، راه‌حل‌های مدرن برای کاهش وابستگی شما به سوخت‌های فسیلی و صرفه‌جویی در هزینه، در طول درازمدت هستند.

کاهش گازهای گلخانه‌ای

یکی از مزایای زندگی دوستدار محیط زیست، امکان کاهش ردپای کربن است. شما با خرید آگاهانه و اصلاح سبک زندگی، مقدار دی‌اکسیدکربن و سایر گازهای گلخانه‌ای که در جو آزاد می‌شود را کاهش داده و به اندازۀ نقش خود، برای رسیدن به هوایی پاک و طبیعتی سالم، تلاش کرده‌اید.

استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، اجتناب از خرید محصولات پلاستیکی و مصرف بهینه آب، راه‌هایی برای رسیدن به این مقصود هستند.

ولکام پک دوستدار محیط زیست
«هدیه خوشامدگویی بهار» روستاتیش که در جعبه‌ای حصیری عرضه می‌شود. جعبۀ حصیری این هدیه، بهترین جایگزین برای بسته‌بندی پلاستیکی و کاغذی بوده است که جدا از زیبایی آن، قابل‌استفادۀ دوباره و مکرر نیز هست.

کاهش مصرف انرژی

زندگی دوستدار محیط زیست شامل حفظ منابع طبیعی مانند آب، انرژی و مواد خام است. با کاهش مصرف انرژی و استفاده از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی، می‌توانید تأثیر استخراج منابع را بر محیط زیست کاهش دهید.

تنوع زیستی بیشتر

استفاده از مواد بازیافتی و یا محصولاتی که بر پایه پلاستیک نیستند، میزان زباله‌هایی که به محل دفن ختم می‌شوند را کاهش می‌دهد. چنین اتفاقی نه‌تنها به محدودکردن انتشار گازهای گلخانه‌ای، بلکه به حفظ زیستگاه‌های طبیعیِ حیات وحش نیز کمک می‌کند.

 

چگونه محصولاتی دوستدار محیط زیست محسوب می‌شوند؟

محصولات دوستدار محیط زیست، خصیصه‌هایی دارند که شما با توجه به آن‌ها مطمئن می‌شوید که فرایند تولید و فراهم‌سازی‌شان کم‌ترین ضرر را به طبیعت رسانده است. در ادامه به بعضی از این خصیصه‌ها اشاره کرده و انواع محصولاتی که دوستدار محیط زیست محسوب می‌شوند را نام برده‌ایم.

محصولات بومی

محصولات بومی، به محصولاتی گفته می‌شود که در کارگاه‌های محلی و خانگی تولید می‌شود. برخلاف کارخانه‌ها که از انرژی بسیاری استفاده می‌کنند و کاملاً وابسته به سوخت‌های فسیلی هستند، این نوع محصولات با کم‌ترین میزان انرژی فراهم می‌شوند.

محصولات بومی پایدار

محصولات تجارت منصفانه

تجارت منصفانه به خریدوفروش محصولاتی گفته می‌شود که اغلب در مناطق کم‌برخوردار تولید و فراهم می‌شوند. این نوع محصولات نیز همچون محصولات بومی، از مواد طبیعی و غیرشیمیایی تولید شده و کم‌ترین میزان آسیب به طبیعت را دارا هستند.

محصولات بادوام

محصولات بادوام، به مجموعه محصولاتی گفته می‌شود که یک‌بارمصرف نبوده و برای استفادۀ مکرر قابل‌تعمیر و یا استفاده دوباره هستند. از آن جایی که بخش عظیمی از آلودگی‌های زیست‌محیطی مربوط به زباله‌های پلاستیکی، همچون لیوان‌های یک‌بارمصرف و بطری‌ها است، این گونه محصولات می‌توانند راه حل خوبی برای ایجاد یک سبک زندگی دوستدار محیط زیست باشند.

محصولات دوستدار محیط زیست
«جعبه ادویه دورهمی» روستاتیش، جدا از زیبایی آن، کالایی بادوام محسوب می‌شود. جعبۀ چوبی و ظرف‌های شیشه‌ای آن، قابلیت چندین سال استفاده را دارند.

مواردی از محصولات دوستدار محیط زیست

تا به اینجای کار، متوجه شده‌ایم که محصولات دوستدار محیط زیست چه هستند و باید چه خصیصه‌هایی داشته باشند. در ادامه، به مواردی محصولات دوستدار محیط زیست اشاره کرده‌ایم.

حولۀ دستبافت

حوله دستبافت پنبه‌ای دست و صورت با حاشیه قرمز و آبی
«حوله‌ دستبافت دست و صورت» روستاتیش، به دست زنان هنرمند خراسان جنوبی بافته می‌شود. این حوله‌ها از الیاف پنبه ارگانیک هستند و در تولید آن‌ها از هیچ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نشده است.

کیسۀ‌های پارچه‌ای

کیسه پارچه ای
«کیسه پارچه‌ای خرید متقال خیام» روستاتیش، جایگزین مناسبی برای کیسه‌های پلاستیکی هستند. این کیسه‌ها قابلیت استفاده تا چند سال را دارند و آسیبی به طبیعت وارد نمی‌کنند.

کیسه توری خرید

کیسه توری خرید
«کیسه توری خرید تره باری» روستاتیش یکی از بهترین راه‌ها برای خلاص‌شدن از کیسه‌های پلاستیکی است. هنگامی که بر تره‌بار می‌روید، بابت هر اقلامی که خریداری می‌کنید، کیسه جداگانه‌ای به شما می‌دهند. شما می‌توانید با یک و یا چند عدد از این کیسه‌ها، از شر کیسه‌های پلاستیکی خلاص شوید.

سبدهای غیرپلاستیکی

سبدهای دوستدار محیط زیست
«جای سیب‌زمینی پیاز ترکه‌بافی» روستاتیش، سبدی کاربردی است که در اندازه و ابعاد مختلف عرضه می‌شود. ترکه‌بافی هنر بومی مناطق مختلف ایران، از جمله خوزستان و خراسان است که با ترکۀ چوب درختانی همچون بادام کوهی ساخته می‌شود. این سبد‌ها جایگزینی مناسب برای جعبه‌های پلاستیکی هستند.

کلام آخر

حفاظت از محیط زیست مسئولیت اجتماعی هر یک از ما است. همۀ ما در حد و اندازه خود موظفیم که جلوی چرخه نابودی طبیعت را بگیریم و آینده‌ای پایدار برای خود و نسل‌های پس از ما، تضمین کنیم. برای رسیدن به این هدف، تنها لازم است کمی آگاهانه‌تر تصمیم بگیریم. پیش از آنکه چیزی خریداری می‌کنیم، از خود بپرسیم که آیا با خرید این محصول به چرخۀ نابودی طبیعت سرعت بخشیدیم و یا جلوی آن را گرفته‌ایم؟ آیا توانسته‌ایم نقش خود را در حفاظت از محیط زیست ایفا کنیم؟

ما در روستاتیش نیز خود را موظف و مسئول می‌دانیم که در حفاظت از محیط زیست، نقشی ایفا کنیم. روستاتیش با جمع‌آوری محصولات بومی از سراسر کشور که فرایند تولیدشان کم‌ترین میزان آسیب‌رسانی به طبیعت را داشته، در تلاش است تا فرهنگ دوستدار محیط زیست را تبلیغ و فرهنگ خرید آگاهانه را نیز، جا بیندازد.

منابع

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    منو اصلی