پروژه سرخدار روستای سیاه رودبار
با هر خرید خود در توسعه روستاها مشارکت می کنید
خرید از محصولات این روستا
روستاتیش logo 2

پروژه سرخدار روستای سیاه رودبار

روستای ما «سیاه رودبار» بزرگترین ذخیره‌گاه درخت ارزشمند سرخدار است. از سرخدار شروع می‌کنیم. از درختی که تنها یک درخت ساده نیست و ما به آن می‌گوییم درخت زندگی. سرخدار درخت سوزنی برگ و همیشه سبز با میوه‌های قرمز کوچک است و در سال فقط کمی بیش از یک میلی متر رشد می‌کند و چوب سرخش از متراکم‌ترین چوب‌های دنیاست.
درختان سرخدار و انجیلی از دوره‌ سوم زمین‌شناسی با گذر از عصر یخبندان به جا مانده‌اند و میراثی گرانبها در روستای ماست. قدمت این درخت به ۱۹۰ میلیون سال می‌رسد اما این درخت ارزشمند از زمان‌های قدیم طعمه چوب‌بران و دلالان چوب بوده و چوبش قربانی ساخت قلیان می‌شد.
اما از وقتی برنامه حفاظت جنگل (اجرای طرح تنفس جنگل توسط منابع طبیعی) شروع شد، دیگر کسی نمی‌تواند سرخدار‌ها را قطع و قاچاق کند اما این ممنوعیت باعث بیکاری بسیاری از روستاییان شد. چون بسیاری از اهالی با چوب درختان این منطقه صنایع دستی درست می‌کردند و می‌فروختند و یا گوسفندان‌شان را برای چرا به جنگل می‌بردند. ما باید اشتغال جدیدی برای مردم روستا فراهم می‌کردیم.
برای همین به کمک فرهاد مسعودی از جنگبانان و یکی از اهالی روستا به دنبال شیوه درآمدزایی دیگری رفتیم. یکی از راه‌ها احیای مشاغل و صنایع دستی قدیمی‌ بود. مشاغلی مانند نمدمالی، زنبورداری، ابریشم و پارچه‌بافی و ساخت عروسک. در کنار این موارد به تازگی کشت داروهای گیاهی مانند آویشن، گل گاو زبان و گل محمدی را هم شروع کرده‌ایم.
حالا حدود 3 سالی است که ما، اهالی روستا به جای قطع و ساخت صنایع دستی با چوب درختان سرخدار، صنایع دستی و گردشگری را توسعه داده‌ایم و در تلاشیم از این میراث کهن بر جای مانده در روستا به خوبی محافظت کنیم. حالا همه اهالی عاشق سرخدار هستند و مثل جانشان از این درختان محافظت می‌کنند. ما کمپینی با نام «من هم یک سرخدار هستم» تشکیل دادیم تا در جهت حفظ این گونه گرانبها آگاهی‌رسانی و فرهنگ‌سازی کنیم. همچنین از آنجا که حدود ۲۰۰ سال است که هیچ درخت سرخدار جدیدی در این ذخیره‌گاه سرخدار نروییده است ما در این کمپین در تلاش برای قلمه‌زنی این درخت هستیم تا با این روش به گسترش آن کمک کنیم.
شما هم می‌توانید با خرید محصولات روستای ما (دستمال‌های دستبافت، سرخدال، گیاهان دارویی و…) در حفظ و حراست این گونه ارزشمند مشارکت کنید.

روستای سیاه رودبار به روایت تصویر

پرده گلدوزی
دستمال بافته شده در روستا
دستمال بافته روستا
کیسه پارچه ای بافته روستا
دستگاه بافندگی
من هم یک سرخدار هستم
خیابان سرخدار
عروسک سیاه رودبار
جمع عروسکهایش
سرخدال؛عروسک سیاه رودبار
قبل
بعد

منو اصلی

جانم بفرمایید