خرید عروسک و تاثیر آن بر محیط زیست

عروسک چمچمه خاتون

در تعریف محیط زیست آمده است «محیط زیست به محیطی گفته می‌شود که در آن زندگی جریان داشته باشد.» در جای دیگری محیط زیست را اینگونه تعریف کرده‌اند که «محیط زیست عبارتست از مجموعه‌ای از مجودات زنده و عوامل فیزیکی خارجی که با یکدیگر زندگی می‌کنند و بر رشد و نمو و رفتار هم تاثیر می‌گذارند.»

تفاوت محیط زیست با طبیعت این است که:

طبیعت به مجموعه‌ای از عوامل طبیعی، زیستی و غیرزیستی گفته می‌شود که شاید تاثیری بر روی یکدیگر نداشته باشند اما محیط زیست به رابطه و تاثیر انسان با طبیعت مربوط است.

طبیعت و محیط زیست

راه‌های بسیاری برای نگهداری و محافظت از محیط زیست وجود دارد که عبارتست از: 

معمولا شرکت‌ها در اجرای پروژه‌هایی که با جوامع محلی در ارتباط است، درگیر چالش هستند. این چالش‌ها می‌تواند از نوع تعارض منافع و یا صرفا درنظر نگرفتن تاثیرات جانبی اجتماع محلی در پروژه باشد. و در هر دو صورت شرکت دچار اتلاف منابع می‌شود.

اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی نیز از این چالش مستثنی نیست و حتی می‌تواند در صورت شناخت نادرست، برای جامعه محلی آسیب‌زا باشد. 

روستاتیش به عنوان پلتفرم آشنا به رویکرد و روش‌های مشارکتی، به شرکت‌ها کمک می‌کند که بتوانند جامعه محلی را در بالاترین سطح مشارکت یعنی فرایند شناخت تا اجرا و ارزیابی در پروژه‌ها دخیل کنند. مسولیت اجتماعی محیط زیستی شرکتها
مسولیت اجتماعی محیط زیستی شرکتها

تاریخچه بازیافت:

بازیافت به آماده کردن مواد برای استفاده دوباره گفته می‌شود. این عمل از به هدر رفتن منابع و سرمایه‌ها جلوگیری می‌کند و باعث کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

تاریخ بازیافت در جهان:

سال 1290 شمسی در دهلی هندوستان برای اولین بار عمل بازیافت انجام شد، هر چند این عمل به طور ناقص صورت گرفت اما آنها موفق شدند فضولات حیوانی را به مدت 9 ماه در ظروف در بسته جمع آوری کرده و بسوزانند.

تاریخ بازیافت در ایران:

حدود چهارصدسال پیش، آب گرم حمام شیخ بهایی را به وسیله روشن کردن یک شمع که در کنار آن فاصلاب انسانی عبور می‌کرد، گرم می‌کردند. گاز متصاعد شده از فاضلاب به گرم شدن مخزن آب حمام کمک می‌کرد.

عروسکهای بازیافتی و دوست دار محیط زیست
در ایران بسیاری از عروسک‌های بومی را با پارچه‌های دور ریختنی و وسایل موجود در خانه‌هایشان تولید می‌کردند. از جمله عروسک‌هایی که به وسیله بازیافت پارچه و دیگر وسایل ساخته می‌شدند می‌توان به عروسک‌های لیلی، دوتوک، بویگ، بوک، قورچوق و… اشاره کرد.
البته هنوز هم گاهی در تولید عروسک محلی از اضافه پارچه‌های موجود در خانه استفاده می‌شود.
گفته می‌شود در برخی از مناطق، زنانی که تکه پارچه‌های زیبایی دارند، اگر زگیلی بر دست خود داشته باشند و آن تکه پارچه‌ها را به نیت دوختن لیلی دور بیاندازند، زگیل آنها درمان می‌شود.
در بعضی از روستاهای لرستان اعتقاد بر این است که اگر دختران دم بخت، تکه پارچه‌های خود را گره بزنند و به منظور ساخت عروسک لیلی، آن تکه پارچه‌ها را دور بیاندازند، دیگر دختران روستا با آن پارچه‌ها لیلی می‌دوزند و بخت دختران باز می‌شود.

پارچه های بازیافتی که عروسک میشوند

عروسک بومی دوتوک تاجمیر

این عروسک نیز همین گونه است. این عروسک هنوز هم به وسیله تکه پارچه‌های اضافه و دور ریختنی زنان روستای تاجمیر و سربیشه دوخته می‌شود. 

فوک خزری نام یکی از پستانداران دریایی و کمیاب است که به علت صید بی رویه، در خطر انقراض قرار گرفته است.
فوک خزری با نام علمی (Pusa caspica) و نام انگلیسی (Caspian seal) در دریاچه خزر زندگی می‌کند و تنها برای جفتگیری در فصل زمستان به سوی نواحی شمالی این دریاچه می‌رود.
این فوک‌ها اهمیت زیادی برای اکوسیستم خود دارند و حذف آنها موجب به وجود آمدن خطرات جدی برای دیگر جانوران دریا خواهد بود.
در سال 2010 مرکزی با عنوان مرکز حفاظت از فوک خزری تاسیس شد. موسسین این مجموعه خانم لنی هارت، دکتر محمد مصطفی شاهی فردوس و دکتر امیر صیاد شیرازی بودند.
هدف از تاسیس این مرکز، آموزش و فرهنگ سازی برای جلوگیری از انقراض این فوک‌ها بود.
یکی از اقداماتی که این مرکز در راستای تحقق اهداف خود انجام داده، تولید عروسک‌های فوک خزری است. شما می‌توانید با خرید این عروسک‌ها به پروژه حفاظت از این موجود زیبا کمک کنید. 

عروسک دوتوک جان‌بی‌بی تاجمیر 18
فوک خزری

پروژه ترسیب کربن چیست؟

ترسیب کربن به روند ذخیره‌سازی کربن موجود در هوا، در خاک و گیاهان می‌گویند. هدف پروژه ترسیب کربن، ارائه یک الگوی اجتماعی-اقتصادی برای رسوب کربن است و با رویکردی زیست محیطی آغاز می‌شود. در این طرح، نیازهای اجتماعی- اقتصادی شناخته شده و مشاغل جایگزین به روستاییان معرفی می‌شود.
این طرح برای اولین بار در روستای سربیشه خراسان جنوبی شکل گرفت و سپس به دیگر استان‌های کشور نیز رسید.

اجرای طرح ترسیب کربن و احیای اراضی تخریب شده در مناطق روستایی، باعث بالا رفتن شاخص امید به زندگی در بین مردم و کاهش تخریب مراتع در زمین‌های روستایی شده است.
از جمله کسب و کارهایی که در این طرح جان دوباره گرفت می‌توان به احیای هنر عروسک‌سازی در خراسان جنوبی اشاره کرد. طی این طرح، بسیاری از عروسک‌های فراموش شده و بومی توسط زنان روستایی احیا شدند و این کار به اقتصاد خانواده‌هایشان نیز رونق بخشید.

احیای هنر عروسک‌سازی در پروژه ترسیب کربن باعث شد مهاجرت از روستاها به سمت شهرها کمتر شود و زنان به سوی هنر اصیل و قدیمی خود بروند.
از جمله عروسک‌هایی که در این پروژه احیا شدند می‌توان به عروسک دوتوک اشاره کرد.

ترسیب کربن
ترسیب کربن

عروسک‌های بازیافتی در دنیا


همانطور که می‌دانید، باربی یکی از معروف‌ترین عروسک‌های دنیاست. اخیرا صاحب نام تجاری این عروسک، به منظور حمایت از آینده‌ای سبز برای کودکان، اقدام به ساخت سری جدید باربی کرده است. 90 درصد از قطعات این مجموعه جدید از مواد بازیافتی اقیانوس‌ها تولید شده و با شعار «آینده این عروسک صورتی، سبز است» روانه بازار کرده است.
این برند امیدوار است تا با اقدام جدید خود به بچه‌ها درباره اهمیت محیط زیست آموزش دهد. بسته بندی این عروسک صد در صد قابل بازیافت و برگشت‌پذیر به طبیعت است.
ریچارد دیکسون، مدیرعامل شرکت Mattel و صاحب برند باربی گفته است: «باربی‌های عاشق اقیانوس دوست دارند، بچه‌ها در کنار شگفتی‌های کودکانه با محیط زیست نیز آشنا شوند و آینده‌ای زیبا را به ارث ببرند.»
این کمپانی همزمان با رونمایی از سری جدید باربی، ویدیویی را در یوتیوب منتشر کرد که در آن باربی، مستقیم برای بچه‌ها از اهمیت حفاظت از محیط زیست صحبت می‌کرد.

حمایت از محیط زیست و آموزش آن به کودکان در مرحله اول باید از خود ما شروع شود. توصیه ما این است که برای درک بهتر این قضیه، هربار که با کودکان خود به بیرون از شهر می‌روید، با جمع‌آوری وسایل دورریختنی و ساخت یک عروسک به کمک آنها و با همکاری کودکتان، اهمیت بازیافت و حمایت از محیط زیست را به او بیاموزید.

اگر به ین متن علاقه داشتید، از تمام مطالب مربوط به محیط زیست ما بازدید کنید!

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    منو اصلی